SRČNA MOČ - potentilla tormentilla

24/09/2024

Srčna moč (Potentilla tormentilla): tradicionalno zdravilo za prebavne težave in kožna vnetja

Potentilla tormentilla, znana tudi kot pokončni petoprstnik ali srčna moč, je trajnica iz družine rožnic (Rosaceae), ki raste po Evropi, predvsem na vlažnih travnikih in gozdovih. Rastlina je skozi zgodovino postala znana zaradi svojih zdravilnih lastnosti, ki so jih cenili tako v ljudskem zdravilstvu kot sodobni naravni medicini. Glavni del rastline, ki se uporablja v zdravstvene namene, je njen koreninski gomolj, ki vsebuje zdravilne učinkovine.

Učinkovine in delovanje

Srčna moč vsebuje veliko čreslovin (15-20%), ki so glavne aktivne učinkovine te rastline. Čreslovine so spojine z močnim adstringentnim učinkom, kar pomeni, da zategujejo tkiva in zmanjšujejo izločanje tekočin. Ta lastnost je še posebej uporabna pri zdravljenju diareje/driske in vnetij prebavil. Poleg čreslovin vsebuje rastlina tudi flavonoide, kavno in galno kislino, saponine in triterpene, ki delujejo protivnetno in protimikrobno.

Uporaba v zdravstvene namene:

  1. Lajšanje prebavnih težav: Korenika srčne moči se že stoletja uporablja za zdravljenje akutne diareje (driske), še posebej tiste, ki je povezana z bakterijskimi okužbami. Njene adstringentne lastnosti pomagajo zmanjšati prekomerno izločanje tekočin v črevesju, kar omogoča hitrejše ustavljanje driske. Prav tako se uporablja pri vnetjih želodčne sluznice (gastritisu) in za lajšanje simptomov črevesnih vnetij, kot sta Crohnova bolezen in ulcerozni kolitis.
  2. Protivnetno delovanje: Srčna moč je znana tudi po svojem protivnetnem delovanju. Uporablja se pri zdravljenju vnetij ustne votline in žrela, kot so afte, gingivitis (vnetje dlesni) in faringitis (vnetje žrela). Tinktura ali ustna voda, pripravljena iz te rastline, je učinkovita pri zmanjševanju oteklin in pospešuje celjenje sluznic.
  3. Zunanja uporaba pri kožnih težavah: Zaradi svojih protivnetnih in adstringentnih lastnosti se pokončni petoprstnik uporablja tudi za zdravljenje kožnih ran, vnetij, ekcemov in opeklin. Mazila ali obkladki iz korenike rastline pomagajo pri celjenju razdražene kože, blažijo vnetja in ščitijo pred okužbami.
  4. Hemostatično delovanje: Rastlina se tradicionalno uporablja tudi za zaustavljanje manjših krvavitev. Zaradi svojih adstringentnih lastnosti pomaga pri strjevanju krvi in pospešuje celjenje manjših ureznin ali odrgnin.

Pripravki in načini uporabe

Najpogosteje se uporablja posušena in zmleta korenika srčne moči. Iz nje se pripravljajo čaji, tinkture, mazila in obkladki. Čaj iz korenike se pije za lajšanje prebavnih težav, tinktura pa se pogosto uporablja za izpiranje ustne votline ali zdravljenje zunanjih ran.

Čaj za prebavne težave: Približno eno čajno žličko posušenih korenik prelijemo s skodelico vroče vode, pustimo stati 10 minut in nato precedimo. Čaj se pije 2-3 krat na dan za lajšanje diareje ali želodčnih težav.

Tinktura za ustno votlino: Za lajšanje vnetij ustne votline se uporablja tinktura, ki jo razredčimo z vodo in uporabimo kot ustno vodico. Ta pripravek pomaga tudi pri lajšanju bolečin in vnetij dlesni. Kot dodatek k ustni vodi so tradicionalno dodajali še izvleček kamilice, mete in žajblja.

Previdnost pri uporabi

Čeprav je srčna moč na splošno varna rastlina, je potrebna previdnost pri dolgotrajni uporabi. Prekomerna uporaba lahko povzroči zaprtje, zaradi česar se je treba držati priporočenih odmerkov. Prav tako naj bodo previdne nosečnice in doječe matere, saj o varnosti rastline v teh obdobjih ni dovolj raziskav.

Zaključek

Srčna moč (Potentilla tormentilla) je dragocena zdravilna rastlina, ki ponuja številne koristi, zlasti na področju prebavnih in kožnih težav. Zaradi močnih adstringentnih in protivnetnih lastnosti ostaja pomemben del zeliščne medicine. Čeprav ima rastlina dolgo zgodovino uporabe, je priporočljivo, da se pred njeno uporabo v terapevtske namene posvetujete z zdravnikom, še posebej, če jemljete druga zdravila ali imate kronične bolezni.

 

Urška Simčič mag.farm.